Hamsterlar Kaç Saat Uyur?

12.01.2017 21:21

Hamsterların bir hayli uykucu olduğunu bilmenizde fayda var...

Minik dostlarımız hamsterlar her gün daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor ve besleniyor. Elbette ki bunda sevimli görüntülerinin rolü her şeyden büyük. Bu minik canlılar sevimli olmalarının yanı sıra oldukça da uykucular. Bu sebeple pek ilk kez hamster besleyen çok kişi endişeye kapılıyor ve minik dostunun hasta olabileceğini düşünüyor. Ancak durum böyle değil… Bu sevimli canlılar günlerinin büyük bir kısmını ne yazık ki uyuyarak geçiriyor. Peki, hamsterlar günde kaç saat uyuyor?

Hasmterlar geceleri uyanık olan hayvanlardır. Gündüzlerini genellikle yuvalarında uyuyarak geçiren bu canlılar hava karardıktan sonra avlanmaya başlarlar. Evde beslenen hamsterların her ne kadar avlanma gibi bir dertleri olmasa da biyolojik saatlerinin bu yönde işlediğinden gündüz uyuyup gece uyanık kalırlar. İnsanların, hamsterların çok uyuduğun düşünmesinin sebebi de tam olarak budur. Sevimli dostlarımız biz uyanık olduğumuz saatlerde uyurlar ve biz yatarken uyanırlar. Pek çok insan da bu yüzden hasmterının sürekli uyuduğu yanılgısına düşer.

Hamsterlar günün yalnızca üçte birinde uyanık kalırlar. Sağlıklı bir hamsterın günde yaklaşık 15 saat uyuduğu bilinmektedir. şayet hamsterınız 15 saatten de fazla uyuyorsa o zaman şüphelenmeye başlamalısınız. Uyku süresi zaten uzun olan bir hayvanın 15 saatten de fazla uyuması bir hastalığın işareti olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey hiç vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmaktır.

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3543 kişi izledi