Hamsterlar Şeker Yer Mi?

16.06.2016 23:05

Şeker tüketimi, çoğu evcil hayvanda olduğu gibi, hamsterlarda da sağlık sorunlarına yol açabilir...

Hamsterlar boyları birkaç santimle, ağırlıkları da gramlarla ölçülen minicik canlılar olmaların rağmen, bu küçük boylarından beklenmeyecek denli boğazına düşkün hayvanlardır. Bunun da anlamı şudur; hamsterlar önlerine konan her türlü yiyeceği büyük bir iştahla midelerine indirirler. Ancak bu, yedikleri her şeyin onlar için faydalı olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple hamsterınızı beslerken oldukça dikkatli olmanız gerekir.

Şeker, birçok evcil hayvanda olduğu gibi, hamsterlar için de faydalı bir besin değildir. Yani hamsterların şeker yiyip yemediği sorusunun cevabı kesinlikle ‘Hayır’dır. Elbette ki bu boğazına düşkün canlılar şekerli bir yiyecek verdiğiniz takdirde asla reddetmeyeceklerdir ancak bu onlar için hiç de faydalı değildir.

Uzmanlar hamsterların beslenmesinde birçok meyveye yer veriyor ve minik dostlarımız hamsterlar yedikleri bu meyvelerden şeker ihtiyaçlarını yeterli ölçüde karşılıyorlar. Ayrıca bunun yanı sıra hamsterlara her meyveyi vermemeniz ve verilen meyvenin miktarını da doğru ayarlamanız gerektiğini söylemeden geçmeyelim…
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3156 kişi izledi