Hamsterlar Süt İçer Mi?

14.07.2016 23:57

Süt, hamsterların beslenmesinde 'olmazsa olmaz' değildir...

Hamsterlar süt içer mi sorusunu cevaplarken ilk olarak şunu belirtelim; hamsterlar memeli kemirgenlerdir ve doğum yoluyla ürerler, yani yavrularını emzirerek, süt içirerek beslerler. Bu da demektir ki hamster zaten doğa gereği süt içen bir canlıdır. Yavru hamsterların ortalama olarak 3-4 haftalık olduklarında sütten kesildikleri bilinmektedir.

Sütten kesilmiş yavru hamsterlara ve yetişkin hamsterlara süt verilebilir. Ancak bu noktada verilen süt miktarı oldukça önemlidir. Bir hamstera haftada en fazla bir kez ve yarı yarıya sulandırılmış süt verilmesi en doğrusudur. İnek sütünde bulunan laktoz tıpkı köpeklerde ve kedilerde olduğu gibi sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir.

Hamsterların beslenmesinde süt bir ‘olmazsa olmaz’ değildir ancak ille de vermek istiyorsanız yukarıda da belirtildiği haftada bir kez verilmesi en doğrusudur. Bunun yanı sıra laktozun sebep olabileceği sindirim sorunlarını engellemek adına tüm marketlerde bulunabilen laktozsuz sütleri tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3410 kişi izledi