Hamsterlar Yalnız Yaşayabilir Mi?

28.07.2016 18:51

Hamsterlar, kendi yaşam alanlarına başka bir hamsterın girmesine izin vermezler...

Birden çok hamster aynı akvaryum ya da kafeste yaşadığında, hele de akvaryum ya da kafes hamsterların kendi özel alanlarını oluşturmalarına izin vermeyecek kadar küçükse kavga ne yazık ki kaçınılmazdır. Yaşanan bu kavgalar kimi zaman ciddi yaralanmalara, hatta ölümlere sebep olabilecek kadar sert olabilir. Bu sebeple eğer iki hamsterı aynı kafese koymayı düşünüyorsanız kafes mutlaka yeterince geniş olmalıdır ve hamsterlarınız kafes içerisinde kendi yaşam alanlarını rahatlıkla oluşturabilmelidir.

Erkek ve dişi hamsterlar da çiftleşme zamanları haricinde bir arada tutulurlarsa kavga edebilirler. Eğer hamsterlarınızı çiftleştirmek istiyorsanız, çiftleşme zamanı dışında hamsterlarınızı iki ayrı kafese koymanız kavgaları önlemede en etkili yöntem olacaktır.

Yavru hamsterlar yaklaşık olarak 4-5 haftalık olduklarında anne sütünden kesilirler ve bu süre bittikten sonra annelerinden ayrılmaları en doğrusudur. Çünkü anne hamsterlar bebekleri ile kavga edebilir hatta onlara zarar dahi verebilirler.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 2979 kişi izledi