Hamsterların Aşı Olması Gerekiyor Mu?

02.02.2017 23:54

Hamsterlar kolay bakımları dolayısıyla pek çok kişi tarafından tercih ediliyorlar...

Hamsterlar gerek sevimli görüntüleriyle, gerekse diğer evcil hayvanlara nazaran kolay bakımlarıyla günümüzün en çok tercih edilen evcil hayvanların biri olmaya devam ediyorlar. Hamster sahiplerinin aklına en çok takılan sorulardan bir tanesi de bu minik canlıların, diğer evcil hayvanlar olan kedi-köpekler gibi düzenli aşı olup olmadıkları… Hamsterlar aşı olmuyorlar, bu sebeple bir hamster evlat edindiğinizde onu düzenli olarak aşı yaptırmaya götürmenize de gerek yok.

Evet, hamsterların düzenli aşı olma gibi bir gereksinimleri yok ancak bu sağlıklı bir ömür geçirmeleri için veteriner hekim muayenesine götürülmeyecekleri anlamına da gelmiyor. Eğer minik dostunuzun sağlıklı ve uzun bir hayatı olmasını istiyorsanız düzenli veteriner hekim kontrollerini asla ihmal etmemelisiniz.

Hamsterların ortalama yaşam süreleri 2 ila 3 sene arasında değişiyor. Bu sebeple de veteriner kontrollerinin çok uzun aralıklarla yapılmaması gerekiyor. Uzmanlar hamsterlar için her 6 ayda bir veteriner hekim muayenesinin yapılmasını öneriyor ancak siz her 6 ayda bir gidemiyorsanız o zaman yıllık muayeneleri asla aksatmamanızı öneriyoruz.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3590 kişi izledi