Roborovski Hamster Türü

19.06.2016 23:52

Roborovski Hamsterlarının özelliklerini birlikte yakından inceleyelim...

Minik Roborovski hamsterlarının anavatanı Doğu ve Batı Moğolistan ile Kuzey Çin’dir. Roborovski hamsterlar 1960 senesinde İngiltere Hayvanat Bahçesi tarafından İngiltere’ye getirilmiştir ve bu sayede tüm dünyaca tanınır hale gelmiştir.

Roborovski hamsterlar oldukça ufak boyutlara sahiptir ve boyları ortalama olarak 4-5 cm kadardır. Ağırlıklarının ise sadece 20-25 gram arası olduğu bilinmektedir. Karın bölgelerindeki beyazlık ve sırtlarındaki kum sarısı renk bu sevimli hamster türünün en belirgin fiziksel özellikleridir. Ayrıca kaşları da oldukça belirgin ve beyaz renklidir. Roborovski hamsterlarını diğer hamster türlerinden ayıran en önemli ikinci özellik ise aşırı derecede aktif olmalarıdır. Kelimenin tam anlamıyla ele avuca sığmayan bir kemirgen türü olmaları sebebi ile bu hamsterları tutmak pek kolay değildir. Yani eğer sizin tercihiniz avcunuza alıp sevebileceğiniz bir hamster ise, Roborovskiler sizin için pek uygun olmayabilir.

Bakımı

Bu minik canlılar için ilk olarak uygun bir yaşam alanı, yani kafes ya da akvaryum ayarlamanız gerekmektedir. Bunun yanında, çok hareketli olmaları dolayısıyla kafeslerinde mutlaka koşabilecekleri bir çark bulundurmalısınız. Tüm bunların dışında herhangi bir bakım gerektirmeyen Roborovski hamsterlarını piyasada bulunan hamster yemleri ile besleyebilirsiniz.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3575 kişi izledi