Sıcak Hava Hamsterlar İçin Zararlı Mı?

25.01.2017 23:55

Suriye kökenl, hamsterların sıcağa dayanıklı oldukları biliniyor...

Sevimli dostlarımız hamsterların kökeni Suriye topraklarına dayanıyor. Bu da, bu minik canlıların kavurucu çöl sıcaklarına zaman içerisinde bir savunma mekanizması geliştirmeyi başardıkları anlamına geliyor. Bulundukları ortamdaki sıcaklık 27 derecenin üzerine çıktığında hamsterlar sıcaktan korunmak adına vücut fonksiyonlarını yavaşlatıyorlar. Yaz aylarında pek çok hamster sahibi minik dostlarının hareketsiz bir biçimde yattığını gördüklerinde paniğe kapılıyorlar. Ancak korkacak bir durum yok. Sevimli hamsterlar bunu sıcaktan korunmak için kendileri yapıyorlar.

Ancak bu durum hamsterınızı sıcağa ya da direkt güneş ışığına maruz bırakabileceğiniz anlamına da gelmiyor. Hamsterınızı sıcaktan korumak yine de en iyisi… Bunun için sıcak yaz günlerinde hamsterınızın kafesini klimalı ya da direkt güneş ışığı almayan nispeten serin bir odaya almanız gerekiyor. Elbette ki kafesi direkt klimanın karşısına koymak da aynı derecede zararlı…

Hamsterlar sıcaktan ölmez dedik ancak söz konusu kalbi zayıf, hasta ya da yaşlı bir hamster ise sıcak tıpkı insanlarda olduğu gibi onların da hastalanmasına hatta ölmesine yol açabiliyor. Siz yine de hamsterların sıcağa olan dayanıklılıklarına pek güvenmeyerek dostunuzu 27 derecenin üzerindeki sıcaklıklardan korumaya özen gösterin. Yaz aylarında hamsterınızın suyunu düzenli olarak kontrol etmeyi ve suluğunda her daim taze su bulundurmayı da ihmal etmeyin.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3368 kişi izledi