Sıcak Hava Hamsterlara Zarar Verir Mi?

15.07.2016 18:44

27 derecenin üzerindeki sıcaklıklar yaşlı ve hasta hamsterlar için tehlikeli olabilir...

Hasmterlar bildiğiniz üzere Suriye kökenli hayvanlardır ve bu durum da bu canlıların çöl sıcaklarına karşı bir savunma mekanizması geliştirmelerine olanak sağlamış durumda. Peki, ataları çöllerde yaşamış bu minik canlılar sıcağa ne kadar dayanıklı?

Hamsterlar, ortam sıcaklığı 27 derecenin üstüne çıktığında vücut fonksiyonlarını yavaşlatırlar. Bu sebeple özellikle yaz aylarında pek çok hamster sahibi, sevimli dostlarını yerde hareketsiz bir şekilde görüp paniğe kapılabiliyor. Oysaki hamsterlar bunu, kendilerini sıcaktan koruyabilmek adına yapıyorlar. Özetle, hamsterları sıcaktan korumak aslında en doğrusu… Bunun için de hamsterınızın kafesini yazın aşırı sıcak günlerinde klimalı bir odaya almanız etkili bir yöntem olabilir. Tabi bunu yaparken de kafes tam klimanın karşısına koymamaya özellikle dikkat edin.

Sıcak hava hamsterları öldürmez. Ancak söz konusu hasta, yaşlı ya da kalbi zayıf bir hamster ise elbette ki sıcak havanın etkilerine karşı dayanıksız olacağından ölme riski bulunabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, hamsterları genel olarak 27 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda tutmak bu minik memeliler için pek de sağlıklı değildir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar