Balık Kılçığı Yemek Köpeklere Zarar Verir Mi?

12.09.2016 19:15

Köpeklere balık verirken her zaman dikkatli olmakta fayda...

Evet, köpekler balık yiyebilirler ancak köpeklere çiğ balık vermek doğru bir davranış değildir. Bazı balık cinsleri, özellikle de somon balığı, çiğ olarak verildiği takdirde köpeklerde ciddi zehirlenmelere neden olabilir. Bu sebeple eğer köpeğinize balık vermek istiyorsanız mutlaka pişirerek vermelisiniz.

Köpeklere verilen her türlü kızartılmış yiyecek onlar için oldukça zararlıdır. Kızarmış balık ya da kızarmış patates fark etmez, kızartılmış hiçbir yiyeceği köpeklere vermemek gerekir. Kızartma köpeklerin sindirim sistemleri için uygun bir yiyecek türü değildir. Bu sebeple evde balık pişirirken köpeğinize de vermek isterseniz, onun balığını ayrı pişirmelisiniz. Köpekler için en uygunu suda haşlanmış, sade balıktır. Haşlayarak pişireceğiniz balık köpeğiniz için hem daha besleyici olacaktır, hem de tüylü dostunuz bu lezzetli öğünü keyifle yiyecektir.

Köpeklere verilen zararlı yiyecekler listesinde balık kılçığı ise ne yazık ki ilk sıralarda yer alıyor. Bu sebeple köpeğiniz için haşladığınız balıkları mutlaka kılçıklarından ayıklamalı ve sevimli dostunuza yalnızca etini vermelisiniz. Balık kılçığı köpeğinizin boğazına kaçabileceği gibi diş etlerine saplanarak köpeğinizin diş etlerinde ciddi enfeksiyonlar oluşturabilir. Kısacası köpeğinize asla ne balık kılçığı ne de kılçığı ayıklanmamış bir balık vermemelisiniz. Tüm bunlara özen gösterdiğiniz takdirde ise köpeğinizin balık yemesinde herhangi sakınca yoktur. Şimdiden afiyet olsun…
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3543 kişi izledi