Briard Köpek Türü

23.01.2017 23:15

Briard köpek cinsinin özelliklerini birlikte yakından inceleyelim...

Briard’ların uzun ve gösterişli kürklerinin altında keskin bir zeka ve cesur bir yürek yatar. Fransız atalarından gelen mesafeli duruşları her ne kadar yabancılardan uzak durmalarına sebep olsa da ailelerine karşı her zaman şefkatli ve sevgi dolu olurlar. Eski dönemlerde sürüyü korumak ve yırtıcılara korkutmak amacıyla yardımlarına çokça başvurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasında da mühimmat ve mektup taşıyarak askerlere yardım eden bu sevimli köpekler modern dünyada, çalışkanlıkları, uyumlu karakterleri ve sevgi dolu kalpleri ile aileler tarafından en çok tercih edilen evcil köpekler arasına girmiştir.

• Briard türü köpekler uzun tüylerinden dolayı her gün düzenli olarak taranmaya ihtiyaç duyarlar. Az tüy döken bir tür olmalarına rağmen taranmadıkları takdirde tüyleri kısa sürede birbirine dolaşarak kötü bir görüntü oluşturacaktır. Eğer tarama işlemi ile uğraşacak vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız başka bir köpek türü tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

• Özgür ruhlu bir tür olan Briard yavruları erken dönemde doğru eğitim ile kolay ve sizi uğraştırmadan eğitileceklerdir. Ancak eğitime erken yaşta başlanmazsa özgür ruhları sonrasında kontrol edilemeyen bir yetişkine dönüşmelerine yol açabilir.

• Erken yaşta eğitim ve sosyalleştirilme diğer hayvanlarla ve insanlarla anlaşabilmeleri konusunda da oldukça önemlidir. Eskiden bekçi köpeği olarak kullanılan Briard’lar bu huylarından tam anlamıyla sıyrılabilmiş sayılmazlar.

• Şefkatli yapıları ile bilinen Briard’lar aileleri ile vakit geçirmeyi çok severler ve en çok ailelerinin yanında kendilerini mutlu hissederler.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3692 kişi izledi