Dişi Köpeklerde Görülen Kısırlık

12.06.2016 20:25

Kısırlık dişi köpeklerde farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir...

Kimi köpek sahipleri köpeklerini çiftleştirmek ve yavrulatmaktan kaçınırken, diğer bir kısım da köpeklerinin yavruları olmasını canı gönülden ister. Fakat çok sık olmamakla birlikte dişi köpeklerde görülen kısırlık durumu köpek sahiplerinin bu arzularına kavuşmasını engelleyebilir. Dişi köpeklerde görülen kısırlık farklı sebeplere bağlı olarak görülür ve köpeklerin hamile kalamaması anlamına gelir.

Neden Olan Faktörler

Dişi köpeklerde görülen kısırlık doğumsal nedenlere bağlı olarak şekillenebileceği gibi sonradan da oluşabilir. Dişi köpeklerdeki kısırlığa sebep olan faktörlerden bazıları ise şunlardır;

• Dişi genital organındaki işlevsel bozukluklar
• Dişi genital organındaki yapısal bozukluklar
• Çevresel etkenler
• Çeşitli hastalıklar
• Beslenme

Dişi köpeklerde görülen kısırlık geçici ya da kalıcı olabilir. Geçici kısırlık genel olarak sonradan çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkar ve kısırlığa sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılmasının ya da diğer bir deyişle tedavi edilmesinin ardından kaybolur. Fakat kalıcı kısırlık durumunun tedavi edilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Bunun yanı sıra doğumsal olarak görülen kısırlıkların da tedavi edilme olasılıkları yoktur.

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3196 kişi izledi