Dostumuza Son Veda

31.12.2016 22:18

Bu zor kararı vermeli miyiz?

Yaşlı dostumuza veda etmek zorunda kalmak muhtemelen tüm köpek sahipleri için dünyanın en üzücü ve en zor tecrübelerinden biridir. Bir yandan çektiği acıların bir an önce dinmesini isterken bir yandan da onu biraz daha yaşatabilmek için elimizden ne gelirse yapmaya çalışırız. Bu noktada ne yapılması gerektiğine karar vermek neredeyse herkes için imkansızdır.

Şu bir gerçek ki hayatta tüylü dostunuzu en iyi tanıyan insan sizsiniz. Eğer uzun süredir eskiden yapmaktan mutluluk duyduğu hiçbir şey ona keyif vermiyorsa, bu büyük acılar çekmekte olduğunu gösteriyor olabilir. Eğer eskisi gibi yürümek, koşmak, sizinle oynamak ve gezintilere çıkmak da onun için bir işkenceye dönüştüyse bu da köpeğinizin hastalığının son aşamasında olduğunun bir işaretidir.

Bu konuda pek çok farklı görüş mevcut… Hatta köpek sahiplerinin pek çoğu (haklı olarak) “ötenazi” kelimesini ağızlarına almak dahi istemez, fakat uzmanlar uzun süredir acı çeken, ağrılar içinde kıvranan hayvanlar için ötenazinin bazı durumlarda bir lütuf olduğunu belirtiyor ve her canlının huzur içinde ölmeye hakkı olduğunu savunuyor. Bu elbette ki dünyanın en tatsız konusu ve verilmesi en zor kararı… Ancak köpeğiniz acı çekiyorsa ve seçeneklerinizden biri de ötenazi işlemi ise veteriner hekiminizle işlem hakkında uzun uzun konuşmayı, fikir almayı ve doğru karar verdiğinizden emin olmanız gerektiğini asla unutmayın…

http://dogtime.com/dog-health/dog-ages-and-dog-stages/5061-when-to-say-goodbye-franklin-faq

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3588 kişi izledi