Evde Köpek Maması Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

07.11.2016 23:17

Evde köpek maması hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?

Evde köpek maması hazırlamak köpek sahipleri için ekonomik ve doğru şekilde hazırlandığında bir o kadar sağlıklı bir yoldur. Birkaç yıldır hayvan gıdalarına konulan katkı maddelerinden rahatsız olan bazı hayvan sahipleri, dostlarının mamalarını kendileri hazırlamaya başladı. Bazen de buna neden olan köpeklerin sağlık sorunları oldu. Özellikle köpeklerin hasta oldukları dönemlerde veteriner hekimler zaman zaman evde hazırlanan mamalardan önerebiliyorlar. Nedeni ne olursa olsun aslında her zaman evinizde köpeğiniz için kolayca sağlıklı yiyecekler hazırlamanız mümkün. Köpeklerde tıpkı insanlar gibi vücutlarında karbonhidrat, vitamin ve proteine ihtiyaç duyarlar; İşte bu sebeple onlara hazırladığımız yemek nişasta, sebze ve et içerikli olmalıdır.

Köpeğiniz için güvenli gıdalar nelerdir?

• Protein için tavuk, balık ve et ürünlerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Köpeğinize çok aşırıya kaçmama kaydıyla yumurta da yedirebilirsiniz. Bu besinler köpeğinizin tüm protein ihtiyacını karşılayacaktır.

• Sebze olarak ise oldukça fazla seçeneğe sahibiz. Faydalı olduğuna emin olabileceğiniz ve dostunuzun mamasını evde hazırlarken rahatlıkla kullanabileceğiniz sebzeler şu şekilde; taze fasulye, havuç, brokoli (gaz yapma ihtimali var), kereviz, bezelye, kabak, salatalık gibi sebzelerdir. Her ne kadar güvenli olursa olsun yaptığınız her yenilikte önce küçük miktarda denemeler yapmanız köpeğinizin o besine vereceği reaksiyonu gözlemlemeniz ve ileriki zamanlarda kullanıp kullanmamaya karar vermeniz açısından çok önemlidir.

• Karbonhidratlar köpeklerin beslenmesinde mutlaka olması gereken elementlerdendir. Sindirim sistemi için de oldukça önemlidir. Makarna, yulaf ezmesi, pirinç, bulgur bu grupta kullanabileceğiniz gıdalardan bir kaçıdır.

• Köpeğinize zaman zaman prebiotik yoğurt da yedirebilirsiniz.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3191 kişi izledi