Hamilelik Döneminde Evcil Hayvan Beslemek

05.11.2016 23:26

Hamilelik döneminde evde köpek beslemesi ile ilgili merak edilenler...

Gebelik doğadaki bütün canlılarda oldukça önemli bir dönemdir ve hem annenin hem de bebeğin sağlığı için bu dönemde her zamankinden çok dikkatli davranılması gerekir. Hamilelik döneminde olan ve evinde hayvan besleyen annelerin en merak ettiği konulardan bir tanesi de hamileyken evde köpek beslenip beslenemeyeceği konusudur. Gebelik döneminde elbette kievde köpek beslenebilir. Ancak bu dönemde her zamankinden daha fazla dikkatli olunması ve köpeklerden insanlara geçebilecek bazı hastalıklara karşı önlem alınması gereklidir.

Hamilelik döneminde evcil köpek beslenmesi uzmanlara göre önemli bir soruna yol açmasa da, köpeklerden insanlara geçebilecek olan enfeksiyonlara karşı dikkatli olmakta her zaman fayda vardır. Bu enfeksiyonların en başında da Kist Hidatik gelmektedir.

Kist Hidatik Nedir?


Köpeklerden insanlara bulaşabilen enfeksiyonların başında ‘kist hidatik’ gelir. Normal zamanlarda da bu enfeksiyona çok dikkat edilmesi gerekir. Fakat gebelik döneminde ekstra özen gösterilmelidir. Kist hidatik enfeksiyonunu önlemek adına köpeklerde kist hidatik aşısı yaptırılmalı ve ilaçları asla ihmal edilmemelidir. Kist hidatik hem hamile kadınlar için hem de köpekler için çok ciddi bir sağlık problemidir. Karaciğer, batın, beyin ve akciğerde kistlerin oluşmasına sebep olabilir.

Bu durum hem bebeğin hem de annnin sağlığı için çok ciddi sorunlar yaratır. Köpeklerden insanlara bulaşabilen enfeksiyonlardan bir diğeri ide kuduzdur. Kuduz hastalığını taşıyan köpekler her zaman insanlar ve diğer canlılar için bir tehlikedir. Bir köpek tarafından ısırılma durumunuzda vakit kaybetmeden ısırılan bölge dezenfekte edilmeli ve mümkünse ısıran köpeğin veteriner hekim muayenesinden geçirilmesi sağlanmalıdır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3553 kişi izledi