Karşılıklı Esnemek Köpeğinizle Aranızdaki Bağın Göstergesi Olabilir

16.12.2016 21:46

Araştırma sonuçları köpeklerin sahipleri ile empati kurabildiklerini gösteriyor...

Hemen hemen hepimiz esnemenin ne denli bulaşıcı bir eylem olduğunu biliyoruz. Çoğumuz da bunu bir yakınımız karşımızda bizzat esnediğinde tecrübe etmişsizdir. Hatta belki bazılarımız içinde “esneme” kelimesi geçen bu yazımızı okurken çoktan kendini tutamayıp esnemeye başladı bile… Peki, insandan insana bulaşan bu eylemin, köpekler üzerinde de aynı şekilde etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Son günlerde yapılan bir araştırma esnemenin içimizdeki empati duygusuna işaret ettiğini bizlere gösteriyor. Diğer bir deyişle biz insanlar empati duygusuna sahip canlılar olduğumuz için bir kişi karşımızda esnediğinde biz de onunla birlikte esnemeye başlıyoruz. Köpeklerdeki empati duygusunu belirlemenin henüz bir yolunu bulmuş değiliz ancak eğer siz esnediğinizde köpeğiniz de sizinle birlikte esnemeye başlıyor ise bu aranızda bir bağ oluşmuş olduğunu gösteriyor.

Araştırmanın bir diğer şaşırtıcı sonucu ise, köpeklerin yabancılardan daha çok sahiplerinin esnemelerine esneyerek karşılık veriyor oldukları… İnanması zor diyorsanız evde köpeğinizle bunu test edebilirsiniz. Ama tüylü dostunuz esnemenize hemen karşılık vermezse üzülmeyin. Kendisi henüz daha bu eylemi tanımıyor ve neden ona ısrarla ağzınızın içine gösterdiğinizi merak ediyor olabilir…
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3340 kişi izledi