Kış Aylarında Köpek Bakımı İle İlgili Bilinen Yanlışlar (İkinci Bölüm)

24.02.2017 19:21

Bu yazımızda, kış aylarında köpek bakımı ile ilgili kulaktan kulağa yayılan şehir efsanelerinin bilimsel karşılıklarını sizlerle paylaştık...

Şehir Efsanesi 3: “Eğer hava insanlar için soğuksa, köpekler için de soğuktur.”

Köpeğimizi dışarıda bırakmak için havanın fazla soğuk olduğunu nasıl anlarız? Farklı cinsler arasında farklılıklar mevcut mudur?

Dr. Cerny: Köpeklerin çoğu soğuk havaya insanlardan çok daha dayanıklıdır, ancak elbette ki bunun da makul bir ölçüsü vardır. Kızak köpekleri aşırı soğuk havalara alışıkken bir Chihuahua (Şivava) muhtemelen değildir. Kalın kürklü cinsler soğuk havaya kısa tüylü cinslere nazaran daha dayanıklıdır. Dışarıda yaşayan köpeklere, onları rüzgâr ve kardan onları koruyacak barınaklar sağlamak hayati önem taşır.

Şehir Efsanesi 4: “Köpeğimin nasılsa kürkü var, kaban giymesine gerek yok.”

Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir? Köpek kabanlarında aranacak özellikler nelerdir? Elektrik ısıtmalı evcil hayvan yatakları ya da zemin ısıtmalı köpek kulübelerini tavsiye eder misiniz? Köpeklerin battaniyeye ihtiyacı olur mu?

Dr. Cerny: Köpeklerin bazılarının, özellikle de kısa tüylü cinslerin kışın soğukta kaban giymeleri gerekli olabilir. Kabanın gövdeyi düzgün bir biçimde sardığından ve hareket etmeyi kısıtlamadığından emin olun. Elektrikle ısıtılan yataklar ya da minderler he zaman yanık oluşturma riski taşır, bu durumda üreticinin kullanım kılavuzunu sıkı sıkıya takip etmeniz gerekir. Battaniyeler de tabii soğuk havada ısı yalıtımını sağlar.

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3269 kişi izledi