Kış Aylarında Köpek Bakımı İle İlgili Bilinen Yanlışlar (Üçüncü Bölüm)

25.02.2017 23:45

Bu yazımızda, kış aylarında köpek bakımı ile ilgili kulaktan kulağa yayılan şehir efsanelerinin bilimsel karşılıklarını sizlerle paylaştık...

Şehir Efsanesi 5: “Köpeklerin gözleri kurumaz.”

Köpeklerde göz kuruluğunun belirtileri nelerdir? Özellikle kış için göz bakımı ipuçlarınız nelerdir? Köpeklerin sert ve soğuk havalarda göz banyosuna ihtiyacı olur mu?

Dr. Cerny: Göz kuruluğunun yaygın belirtileri arasında (keratokonjonktivit) köpeklerde konjonktivit, balgamlı ifrazat ve acı hissedilen tahriş olmuş gözler yer alır. Derhal tedavi edilmezde göz yüzeyi (kornea) gerçekleşebilir ve bu da görmeyi olumsuz ve hatta kalıcı bir biçimde etkileyebilir.
Nispeten soğuk aylarda hava daha kuru olur ve bazı köpek cinslerinin göz tahrişine eğilimleri vardır. Yapay gözyaşı damlası gözleri nemlendirmek için kullanılabilir. Bazı göz hastalıkları çok çabuk bir biçimde ciddiyet kazanabilir, bu nedenle veterinerinize danışıp göz sorununuzun en iyi tedavisini öğrenmek yerinde olacaktır.

Şehir Efsanesi 6: “Bazı köpek cinsleri kışın sert etkilerinden hiç etkilenmezler.”


Tüm Huskie, Alman Kurdu ve Saint Bernard cinsi köpekler kışın dışarıda olmak mı isterler? Bazı köpek cinsleri kışın sert etkilerinden etkilenmezler mi?

Dr. Cerny: Bazı köpek cinsleri (özellikle uzun tüylü cinsler) soğuk havayı sever. Köpeğinizin nasıl davrandığını iyi gözlemlemeniz önemlidir, özellikle soğukta dışarıda oynarken. Titreme ve içeri girme isteği gibi işaretler gördüğünüz anda onun dışarıdaki soğuğa bayılmadığını siz de anlayabilirsiniz. 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3128 kişi izledi