Kış Aylarında Köpek Bakımı İle İlgili Bilinen Yanlışlar

23.02.2017 20:17

Bu yazımızda, kış aylarında köpek bakımı ile ilgili kulaktan kulağa yayılan şehir efsanelerinin bilimsel karşılıklarını sizlerle paylaştık...

Şehir Efsanesi 1: “Tuz, köpeklerin patilerine zarar vermez.”

Birçok takipçimiz köpeklerinin patilerinin zemine kar eritmek için dökülen tuzlardan yandığını bildirdi. Patilere Vazelin sürmeyi öneriyorlar; böylece yoldaki tuz ya da kar soğuğu sebebiyle oluşabilecek yanıkların önüne geçilebileceğini iddia ediyorlar. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

Dr. Cerny: Buz ve kar eritmek için kullanılan çeşitli ürünler mevcut. Kimi bileşikler betona bile zarar vererek yüzeyini delik deşik hale getirebiliyor; köpeklerin patilerine neler yapabileceklerini de varın siz düşünün. Piyasada hayvan dostu etiketi taşıyan birçok ürün de var. Ancak ben birini diğerlerinden daha iyidir diye tavsiye edemem. Vazelin genel anlamda zararsızdır, yalnız halı ve benzeri yüzeylere yapışabilir. Kar ve buz eritici ürünlerin kullanıldığı zeminlerde yürüdükten sonra köpeğinizin patilerini durularsanız, güvenli ve etkili bir biçimde köpeğinizin ayaklarını koruma altına olmuş olursunuz. Ayrıca bebekler için üretilen ıslak mendilleri de kullanabilirsiniz.

Şehir Efsanesi 2: “Köpek ayakkabıları gelip geçici moda aksesuarlarıdır.”

Köpeklerin ayakkabı giymesi ne zaman ve nasıl faydalı olur? Ayakkabının ayağına olduğunu nasıl anlarız?

Dr. Cerny: Birçok farklı stil ve kalitede köpek ayakkabıları bulabilirsiniz. Bunlar pürüzlü, kimyasal içerikli, soğuk ya da sıcak yüzeylerde kullanıldığında köpeğinizin ayaklarını koruyabilir. Bu ayakkabıların iç yüzeyleri temiz ve kuru tutulmalı ve uzun süre giyilmemesine dikkat edilmelidir. Ayağa olup olmadığını ancak deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. Kimi ayakkabılar kayarak çıkabildikleri için sürekli düzeltilmelidir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3478 kişi izledi