Kısırlaştırılan Köpekler Saldırganlaşır Mı?

23.08.2016 23:55

Sanılanın aksine kısırlaştırma işlemi köpeklerde tam tersi bir etki gösterir...

Köpekler hepimizin çok iyi bildiği üzere memeli canlılardır ve doğurarak ürerler. Bazı belirli dönemlerde kızgınlığa giren köpekler (özellikle de erkek köpekler) bu gibi dönemlerde birbirlerine karşı saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Yakınlarda çiftleşmeye hazır bir dişi köpek bulunuyorsa erkek köpekler dişi köpek çok için ciddi kavgalara tutuşabilirler ve ne yazık ki bu türden kavgalar kimi zamanlarda çok ciddi yaralanmalarla dahi sonuçlanabilir.

Oysaki kısırlaştırılan dişi ve erkek köpekler kızgınlık dönemi geçirmezler ve bu da kızgınlık döneminde sergiledikleri saldırgan davranışlardan hiç birini sergilemeyecekleri anlamına gelir.

“Kısırlaştırma işlemi köpekleri saldırganlaştırır mı?” sorusunun cevabına gelecek olursak; Cevap kesinlikle ‘Hayır!’. Hatta kısırlaştırma işleminin bunun tam tersi yönünde bir etkisi mevcut; Kısırlaştırılan köpekler sakinleşir. Fakat köpeklerin yaşadığı bu sakinlik beraberinde hareketsizliği de getirebilir ki bu da köpekler için pek sağlıklı olmayabilir. Bu sebeple köpeklerde kısırlaştırma işleminin ardından obezite ile karşılaşılma ihtimali vardır. Kısırlaştırılan köpeklerin düzenli olarak gezdirilmeleri, egzersiz yapmalarının sağlanması ve kilo almalarını engelleyecek bir beslenme programı ile kilonun kontrol altına alınması çok daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmelerini sağlamak için vazgeçilmezdir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3503 kişi izledi