"Köpeğim Hamile Mi?"

01.08.2016 19:33

Köpeklerde erken dönem hamilelik belirtileri çoğu zaman fark edilmeyebilir...

Köpeklerde gebelik ileriki dönemlerde çok rahatlıkla anlaşılabilecek bir durum olsa da ilk birkaç haftada belirtileri anlamak biraz zor olabilir. Bu nedenle köpeğinizin hamile olup olmadığını ilk birkaç haftada gözlemleyebilmeniz pek mümkün olmayabilir. İlk dönemde köpeğinizin hamile olup olmadığını öğrenebilmenizin tek yolu bir veteriner hekim muayenesidir. 3. ve 4. haftalarla birlikte köpeklerdeki hamilelik belirtileri gözle görülür bir hal almaya başlar.

Köpeklerde Görülen Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde 3. ve 4. haftada görülen hamilelik belirtileri şu şekildedir;

• Kusma
• Aşırı yorgunluk
• Normalden az mama yeme
• 3. ve 4. Haftalar itibari ile hormonal değişiklikler sebebiyle köpeğinizde sabahları rahatsızlık.

Yukarıda belirtilen semptomları köpeğinizde gözlemlediğiniz takdirde hemen bir veteriner hekimle görüşerek gerekli kontrolleri yaptırmalı ve köpeğiniz gebe ise verilecek mamalar hakkında bilgi almalısınız.

Köpeklerde hamilelik süreci özellikle 40. günü aştıktan sonra zorlaşmaya başlayabilir. Koyulaşmış meme uçları, giderek büyüyen bir karın ve büyüyen memeler ile başlayan bu sürecin ardından doğum yaklaştıkça memelerde daha fazla büyüme süt benzeri bir akıntı başlar. 63 gün süren hamilelik dönemi boyunca köpeğinizi istirahatına ve beslenmesine gereken özeni göstermeli ve doğum yapacağı yeri önceden belirleyerek huzursuz hissetmesini engellemelisiniz.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3589 kişi izledi