"Köpeğim Suyu Sevmiyor"

16.10.2016 19:36

Sevmiyorsa zorlamaya gerek yok!

Köpek sahiplerinin sıkça düştükleri hatalardan bir tanesi de köpeklerini istemedikleri bir şeyi yapmaya zorlamaktır. Oysaki köpekleri oldukları gibi kabul edip onları oldukları gibi sevmek hem bu sevimli hayvanların daha mutlu olmasını sağlayacak, hem de sahipleri ile aralarındaki bağın çok daha sağlıklı olmasının temel unsuru olacaktır. “Köpeğim sudan korkuyor!” diye endişelenmenize gerek yok, çünkü bu sevimli hayvanların yüzmeleri ya da yıkanmaları mecburi değildir.

Her köpeğin zevkleri, alışkanlıkları ve karakteri farklıdır. Bazı köpekler yüzmekten çok keyif alırken bazıları da kesinlikle suya girmek istemez. Sizin dostunuz da yüzmekten pek hoşlanmıyor olabilir, bunun size herhangi bir zararı yoktur! Köpeğiniz asla sizinle birlikte yüzmek zorunda değildir. Eğer köpeğinizle keyifli zaman geçirmek istiyorsanız, onu yapmak istemediği şeylere zorlanmak yerine birlikte zevk alabileceğiniz ve onun da yapmaktan keyif alacağı aktivitelere yönelmeniz çok daha doğru bir tavırdır.

Köpeklerin sudan hoşlanmamaları ile ilgili en sık karşılaşılan sorunlardan biri de köpeklerin yıkanmaktan ölesiye kaçınmasıdır. Aslında buna pek sorun da denilemez çünkü köpekleri çok sık yıkamak zaten doğru bir davranış değildir. Sık banyo yaptırılan köpeklerin ciltlerinde ciddi problemler oluşabilir ve bu da cilt rahatsızlıklarına zemin hazırlar. Çok sık banyo yaptırılan köpeklerde kötü koku, kepek sorunu, uyuz hastalığı gibi pek çok durumla karşılaşılabiliyor. Yani “köpeğim sudan korkuyor” ya da “Banyo yaptırırken zorlanıyorum” diye endişelenmenize gerek yok, çünkü başta da belirttiğimiz gibi köpeğinizi çok sık yıkamanız zaten doğru değil.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3729 kişi izledi