Köpeğimizin Sinirli Olduğunu Nasıl Anlarız?

02.02.2017 20:32

Köpeklerde görülen agresyon belirtileri nelerdir?

Bir köpeğin sinirlendiğini gösteren en belirgin davranışlardan bir tanesi kulakların geriye yatırılmasıdır. Bu davranışın anlamı köpeğin o anda saldırıya hazır olduğudur ve köpekler bir kavga anında kulaklarını ısırıklardan koruyabilmek adına içgüdüsel olarak geriye doğru yatırırlar. Kulaklar bir kavga sıradan yara almaya en müsait organlardan bir tanesidir.

Köpeklerin sinirlenince yaptıkları şeylerden bir diğeri de dişlerini göstermektir. Sinirli ve saldırıya hazır bir köpeğin dudakları geriye doğru çekilmiştir ve bu sırada da dişler açıkça görülebilir. Bu davranış aynı zamanda bir tehdit ve uyarı anlamı da taşır. Köpekler dişlerini göstererek bizlere “Sinirliyim ve her an saldırabilirim” mesajını verirler.

Köpeklerin sinirli olduğunu bizlere anlatan üçüncü davranış ise hırlamadır. Köpekler normal şartlarda hırlamazlar. Eğer karşınızdaki köpek kulaklarını geriye yatırmış, dişlerini gösteriyor ve aynı zamanda da size doğru hırlıyorsa onu daha fazla sinirlendirmemeniz gerektiği anlamına gelir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3323 kişi izledi