Köpekler Ağlar Mı?

03.11.2016 19:21

Köpekler mutsuzluklarını insanlar gibi ağlayarak değil kendilerine has farklı davranışlarla belli ederler...

Köpek dostlarımız bir hayli duygusal hayvanlardır. Köpekler tıpkı insanlar gibi üzülebilir ya da sevinebilirler ancak duygularını bizlerle aynı şekilde dışa vuramazlar. Köpeklerin beden dili bizden çokça farklıdır. Köpek dostlarımız her ne kadar duygusal canlılar olsalar da bizlerin sandığı gibi bir ağlama durumu onlar için yoktur. Ağlamak, ruhsal bir duygu durumunun yanı sıra, gözlerimizden akan yaşlar itibari ile biyolojik de bir olaydır. Ancak köpeklerin hem biyolojik yapıları, hem de psikolojik yapıları ağlamaya uyumlu değildir.

Ancak bu durum elbette ki köpek dostlarımızın üzülmediği anlamına gelmez; yalnızca üzüldüklerinde duygularını ağlama yoluyla değil farklı şekillerde gösteriyorlar. Köpek dostlarımız canları yandığında ya da üzüldüklerinde gözyaşı dökerek değil inleyerek ya da mırıldanarak tepki gösterirler. Dostlarımız kafasını yere dayanmış ve suratı asık bir şekilde yatıyorsa, ilk olarak aklımıza üzgün oldukları gelir oysaki dostlarımızın yalnızca uykusu gelmiştir. Bilinenin tersine köpek dostlarımız, üzgün olduklarında sakin olmak yerine hareketli ve hırçın olurlar.

Köpeklerin gözlerinde her zaman belirli miktarda gözyaşı akıntısı olur ve bu göz sağlıkları bakımından vazgeçilmezdir. Bazı köpeklerde aşırı gözyaşı akıntısı görülebilir ve bu kimi türler için normal bir durumken bazen de farklı türlerde bir hastalık belirtisi olabilir. Bu sebeple köpeklerdeki gözyaşı akıntısını ağlama ile karıştırmamak gerekir. Şayet köpeğinizde aşırı bir gözyaşı akıntısı gözlemliyorsanız köpeğinizi bir veteriner kliniğine götürerek gözlerini muayene ettirmeniz en doğrusu olacaktır.

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3695 kişi izledi