Köpekler Hava Olaylarını Önceden Sezebiliyorlar Mı?

16.03.2017 18:23

Uzmanlar bunun mümkün olabileceğini söylüyor...

Köpeklerinin fırtınaları önceden sezdiğini söyleyen pek çok köpek sahibine bugüne dek rastlamış olabilirsiniz. Gecenin bir yarısı köpeğinin tedirgin davranışlarını görerek uyanan ve saatler sonrasında bir gök gürültüsü sesi duyan insanların sayısı da oldukça fazladır. Bu tip hikayeler köpeklerin insanları fırtınalar konusunda uyardıklarını gösterebilir. Eğer sizin de köpeğiniz ortada hiçbir sebep yokken tedirgin davranışlar sergileyip, kanepelerin altına saklanmaya çalışıyorsa kendinizi sert bir fırtınaya hazırlamaya başlasanız iyi olacak demektir.

Köpeklerin dilinden anlayan insanlar, bu sevimli canlıların fırtına dışında kar yağışı ya da sağanak yağmur gibi hava olaylarını önceden sezebildiklerini de görebilirler. Fakat elbette ki bu gibi durumlarda köpeklerin bizden 20 kat daha iyi duyabildiklerini de unutmayalım. Üstün işitme yeteneklerinin yanı sıra uzmanlar, köpeklerin sezgilerinin de insanlardan çok daha iyi olduğunu gösteren araştırma sonuçlarının varlığını da belirtiyorlar.

Hava değişimi yaşanmadan önce atmosfer basıncında ve havadaki statik elektrik yoğunluğunda bazı değişikliklerin meydana geldiği biliniyor. Bazı insanlar da havadaki bu değişimlere karşı bir hayli hassas olabiliyorlar (lodos zamanında başı ağrıyan insanlara muhtemelen siz de rastlamışsınızdır). Köpekler bu konuda da insanlardan çok daha hassas olduklarından bu tip değişimleri bizlerden çok daha önce hissediyor olabilirler. Üstün koku alma becerilerinin de etkisi yok değil tabii… “Yağmur kokusu alıyorum” diyen insanlar da muhtemelen gerçekten yağmurun kokusunu değil de, havadaki bazı kimyasalların kokusunu alıyor olabilirler. Köpeklerin koku alma duyularının bizden kat kat iyi olduğunu göz önünde bulundurursak, bu canlıların hava değişimlerini sezebildiklerine çok da şaşırmamız gerekiyor. Uzmanlar köpeklerin şimşek ile birlikte üretilen elektriğin oluşturduğu ozon kokusunu dahi alabildiklerini belirtiyorlar. Hatta bunu, sizin daha şimşeği görmenizden dakikalar önce yapabiliyorlar. Araştırmalar köpeklerin, ne kadar çok hava değişimine maruz kalırlarsa bu konudaki sezgilerinin de aynı ölçüde geliştiğini gösteriyor.

http://animals.howstuffworks.com/pets/10-amazing-things-dogs-can-sense4.htm

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3484 kişi izledi