Köpekler İçin Uygulanan Barf Diyeti Nedir?

03.09.2016 19:37

Barf diyeti nedir? Nasıl hazırlanması gerekir?

BARF, İngilizcede açılımı ‘Biologically Appropriate Row Food’, Türkçede ise ‘Biyolojik Olarak Uygun Besin’ anlamına gelmektedir. Genellikle köpek ve kedi gibi evimizde beslediğimiz evcil hayvanların doğal beslenme biçimlerine uygun olarak hazırlanan beslenme şekline verilen addır.

Barf Diyeti kemik ve çiğ et ile hazırlanan bir diyet şeklidir. Barf diyeti köpeğinizin yaşı, enerjisi ve kilosu göz önünde bulundurularak oluşturulan bir diyet listesinden meydana gelmektedir. Bu listede yoğun olarak kemik, çiğ et ve çeşitli sakatatlardan oluşan besinlerin yanı sıra meyveler ve sebzeler de yer almaktadır. Barf diyetinin öncelikli amacı köpeklerin gereksinim duyduğu vitamin, protein ve yağ gibi mineralleri kemiklerle ve et ile almalarını sağlamaktır. Bu şekilde onlar için gerekli olan enerjinin sağlanması ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri amaçlanmıştır.

‘Barf diyeti nasıl hazırlanır?’ sorusunun yanıtı ise oldukça basittir. Köpeğiniz için en ideal barf diyeti %70 ile %80 oranlarında et ve kemik ağırlıklı olan bir liste olacaktır. Listenin geri kalan kısmını ise çiğ meyveler ve sebzeler oluşturmaktadır. Barf diyetin uygulanması süresince dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer nokta da besinlerin çiğ olarak tüketilmesi gerektiğidir. Kemikleri ve etleri pişirdiğiniz takdirde besin değerleri azalacak ve gereken faydayı sağlamayacaktır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3678 kişi izledi