Köpekler Neden Arabalara Tuvaletini Yapar?

04.11.2016 20:23

Bu alan belirlemek için sergilenen bir davranıştır...

Köpeğinizi gezintiye çıkardığınızda onun bir arabanın ya da bir ağacın yanında ihtiyaç molası verdiğini görebilirsiniz. Bu durumu sürekli olarak aynı yerde tekrarlıyorsa köpeğiniz kendi bölgesini belirlemek için bu şekilde davranıyor demektir. Tüm köpeklerin koku alma duyuları son derece gelişmiştir. İdrar bırakarak diğer köpeklerin o alanda başka bir köpek olduğunu ve bu bölgeyi işgal etmemesi gerektiği mesajını verirler.

Sokağınızda yaşayan sahipsiz herhangi bir köpekte de bu hareketi görebilirsiniz. Bu da genelde bölgesini belirlemek için yapılan davranışlardan bir tanesidir. Çoğunlukla bölgedeki en güçlü köpeğin sergilediği bu davranışı başka köpeklerin de yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Araçlar tüm köpeklerin en hassas oldukları noktalardan bir tanesidir. Sürekli aynı arabanın seçilmesi ve ihtiyaç molaları için kullanılması araba lastiklerinin yaydığı kokudan kaynaklanır. Lastiklerden yayılan kokuyu değiştirmek ve bölgesini belirlemek için de aynı köpeğin sürekli aynı alanı kullandığını görebilirsiniz.

Köpeklerin davranışları belli ölçüde insanların davranışlarına benzer. Bizler gibi bir topluluk oluşturmak, sosyal bir yaşam kurmak gibi dürtülere sahiptirler. Her ne kadar bazı davranışları bizlere anlamsız gelse de aslında kendi aralarında yaptıkları son derece mantıklıdır ve doğalarının bir gereğidir. Bu sebeple sizlere farklı gelen davranışları olumsuz şekilde karşılamak ya da cezalandırmaya çalışmak yerine anlamaya çalışıp ılımlı yaklaşım sergilemek en doğrusudur.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3544 kişi izledi