Köpeklerde Beyaz Kaka

06.09.2016 23:12

Köpeklerde görülen beyaz kakanın sebebi genellikle yenilen kemikler oluyor...

Köpek bakımının en önemli unsurlarından bir tanesi de elbette ki besleme. Yeterli ve doğru şekilde beslenmeyen köpeklerin sağlıklı olma olasılıkları da yok denecek kadar az. Bunun yanı sıra yanlış besinler vermek de köpeklerde ciddi sağlık problemleri ile karşılaşılmasına yol açabiliyor. Ve yine pek çok insanın bildiğinin tersine, kemik de köpekler için zararlı olan yiyecekler arasında yer alıyor. Özellikle de tavuk kemiği köpeklere kesinlikle verilmemesi gereken yiyecekler arasında… Ancak köpek beslemesinde en sık yapılan hatalardan biri de ne yazık ki tavuk kemiği vermek. Yani pek çok köpek sahibi tüylü dostlarına tavuk kemiği vermekte bir sakınca görmüyor.

Köpekler tavuk kemiklerini yerken kırıyorlar ve kemiklerin uçları sivri bir şekilde kırılıyor ve sivri kemikler köpeklerin bağırsaklarında ya da midelerinde yaralanmalara hatta delinmelere yol açabiliyor. Bunun yanında kırılmadan yutulan kemikler de hayvanların bağırsaklarında tıkanmaya sebep olarak dışkının çıkmasını engelliyor.

Köpeklerde görülen ‘beyaz kaka’ da yine yenen kemikler nedeni ile oluyor. Köpekler kemikleri yerken kırınca kemik tozları dışkılarına karışıyor ve dışkı ile dışarı çıkıyor. Dolayısıyla hayvanların kakaları da beyaz bir renk alıyor. Ayrıca şunu da eklemeden geçmeyelim; Tavuk kemiği ve diğer kemikler köpeklerde kabızlık durumuna da sebep olabiliyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3450 kişi izledi