Köpeklerde Burun Kuruluğu

10.07.2016 23:55

Burun kuruluğu her zaman hastalık belirtisi olmayabilir...

Hayvan sahiplerinin çoğu evcil hayvanlarının genel sağlık durumları hakkında burunlarına bakarak fikir sahibi olmaya çalışırlar. Köpeklerde görülen burun kuruluğu da kimin zaman gerçekten bir hastalık belirtisi olabileceği gibi kimin zaman da yalnızca havanın sıcaklığına bağlı olarak görülebilir.

Köpek dostlarımızın vücut ısıları biz insanlardan daha yüksektir. İnsanlarda 36-37 derece olan normal vücut sıcaklığı köpeklerde 37-39 derece arasıdır. Burun kuruluğunun köpeklerde ateşlenmeye eşlik ettiği görülebilir ancak tek başında köpeğin burnundaki kuruluk köpeğin hasta olduğu anlamına gelmez. Köpeklerde görülen burun kuruluğu her zaman diğer belirtilerle birlikte ele alınmalıdır. Eğer burun kuruluğuna halsizlik, ateş, ishal ya da kusma gibi belirtiler de eşlik ediyorsa o zaman derhal bir veteriner hekime başvurmanız doğru olacaktır.

Yukarıda belirtilen semptomların hiçbiri yoksa, köpeğinizin keyfi yerindeyse ve yalnızca burnunda kuruluk hissettiyseniz bu kuruluk normal kabul edilir. Köpeklerin uyurken de burunlarının kuruduğunu belirtmeden geçmeyelim. Köpeğinizin burnundaki kuruluğun sebebi uykudan yeni uyanmış olması da olabilir…
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3464 kişi izledi