Köpeklerde Epilepsi Ölümcül Müdür?

13.08.2016 20:19

Bu yazımızda köpeklerde epilepsinin ölümcül olup olmadığına da yanıt verdik...

Köpeklerde epilepsi hastalığının görülme riski yaklaşık olarak %5'tir. Ancak asıl önemli olan nokta epilepsinin nedenleridir. Epilepsi, beyinde meydana gelen bir problemdir ancak başka bir rahatsızlığın epilepsiye yol açması da mümkündür.

Köpeklerde görülen epilepsi krizi, beynin bazı bölgelerinin istemsizce aktif hale gelmesinin ardından köpeğin kasılarak kriz yaşamasına sebep olan bir süreçtir. İlk başta titreme ve seğirme gibi belirtilerle yaklaşan kriz sırasında bilinç kaybı yaşayan hayvanlarda, idrar kaçırma, salya akıtma ve dışkılama gibi durumlar yaşanabilir. Bu krizler genellikle bir kaç dakika boyunca devam eder. Bir gün içinde bir kaç kez tekrarlanabileceği gibi, ayda bir ya da bir kaç ayda bir de yineleyebilir.

Köpeklerde görülen epilepsi krizleri başlı başına ölümcül değildir. Eğer epilepsiye sebep olan başka bir rahatsızlık ise o rahatsızlığın ölümcül olma riski vardır. Yani köpek epilepsi sebebiyle değil, epilepsiye sebep olan bir başka rahatsızlık sebebiyle hayatını kaybedebilir. Bu yüzden epilepsi nöbetleri geçiren bir köpek detaylıca muayene edilip tahlillerden geçirilmeli, başka bir hastalığı varsa teşhis edilmelidir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3448 kişi izledi