Köpeklerde Görülen All Meat Sendromu

28.10.2016 19:21

Köpeklerde aşırı et tüketiminden kaynaklanan All Meat Sendromu nedir? Önlemek adına neler yapılabilir?

All Meat Sendromu, köpeklerin aşırı kemik ve et tüketimi sonucunda ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. Köpeklerin belli bir beslenme rutini vardır. Bu doğru beslenme rutinin aksine köpeğinize sürekli olarak et yedirmenin yararlı olduğunu ve onu güçlendireceğini düşünmeniz yanlış bir fikir olacaktır. Köpeğinizin beslenme düzeni dışında düzensiz ve aşırı olarak kemik ya da et yemesi istenmeyen sorunlarla karşılaşmasına sebep olabilir. Aşırı et tüketimi köpeklerin vücutlarında bulunan iyot ve kalsiyum miktarının düşmesine sebep olur.

Köpeklerde iyot ve kalsiyum oldukça önemli besin değerleridir. Özellikle de yavruların beslenme aşamasında yeteri miktarda kalsiyum alması oldukça önemlidir. Çünkü bu onların gelişimini hayati ölçüde etkiler. Kalsiyum eksikliği genel olarak aşırı kemik ve et tüketen köpeklerde görülür. Kalsiyum bakımından yeterli ölçüde zengin beslenemeyen köpekler büyüme çağına geldiklerinde başta raşitizm olarak adlandırılan iskelet sistemi problemine ve diğer iskelet sistemi bozukluklarına kolayca yakalanabilirler. Bu da köpeğinizin hayatını kötü yönde etkileyecek ve yaşam kalitesini oldukça düşürecektir.

Köpeklerde görülen “all meat sendromunu” önlemek ise oldukça kolaydır. Bu hastalığın sebebi aşırı kemik ve et tüketimi olduğu için köpeğinize yetecek kadar kemiği ve eti diyet listesine dâhil etmelisiniz. Bunun için de köpeklere en uygun diyet “barf diyetidir”. Köpeklere uygulanan barf diyeti kemik, sebze ve etten oluşur. Köpeğiniz için belli aralıklarla barf diyeti uygulamanız başta diş ve ağız sağlığı olmak üzere pek çok açıdan çok faydalıdır. Barf diyet listesi, köpeğinizin günlük protein ihtiyacı göz önünde bulundurularak bir veteriner hekim kontrolünde hazırlanmalıdır. Köpeğiniz için evde hazırlayacağınız mamalara belirli ölçüde kemik ve et ilave edebilirsiniz. Evde mama hazırlarken köpeğiniz için zararlı gıdaların hangileri olduğunu muhakkak öğrenmeli ve bu bilgiler ışığında bir mama hazırlamalısınız. Aksi takdirde dostunuzda istenmeyen sorunların yaşanmasına neden olabilirsiniz.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar