Köpeklerde Görülen Burun Tıkanması

12.12.2016 20:36

Birçok etken köpeklerde burun tıkanıklığına yol açabiliyor...

Köpek dostlarımızda çok sayıda viral hastalık ile karşılaşılabiliyor ve özellikle bulaşıcı olan solunum yolu rahatsızlıkları köpeklerde burun tıkanıklığına neden olabiliyor. Siz konusu yavru köpekler olduğunda ise ölümcül olabilen bu hastalıklardan yavruları korumanın tek yoluysa elbette ki düzenli aşılama.

Nazal tümörler

Burun içinde oluşan tümörleri, bilimsel adı ile nazal tümörler de, köpeklerde burun tıkanmasına yol açabiliyor. Sebepsiz ortaya çıkan burun kanamaları ve burun tıkanmaları bu tümörlerin en önemli semptomları arasında yer alıyor ve bütün kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis her zaman için büyük önem taşıyor.

Yabancı cisim kaçması

Hepimizin bildiği üzere köpek dostlarımız son derede meraklı hayvanlar ve özellikle her şeyi koklamaya eğilimliler. Köpeklerde görülen bu koklama merakları bazı durumlarda başlarının derde girmesine de yol açabiliyor ve burun içine yabancı cisim kaçması da bu dertlerin ilk sıralarında yer alıyor. Bahar mevsiminde ortaya çıkan pisipisi otları sıkça köpeklerin burunlarına kaçabiliyor ve burnun tıkanmasına sebep olabiliyor. Eğer dostunuzun genel sağlık durumunda herhangi bir bozulma yokken bir anda burnunda tıkanma fark ederseniz bunun altında yatan sebep burnuna bir yabancı cisim ya da pisipisi otu kaçması olabilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3757 kişi izledi