Köpeklerde Görülen İç Parazitler

10.09.2016 20:33

köpeklerinizi iç parazitlerden nasıl koruyacağınızı merak ediyorsanız, cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz...

İnce bağırsak kurtları ve solucanlar genel olarak yavru köpeklerde görülmektedir. Teşhis edilemedikleri durumlarda bu parazitlerin gelişimleri devam eder ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler. Bu parazitler yüzünden yavru köpeklerin gelişimleri olumsuz yönde etkilenebilir. Bu sebeple düzenli veteriner hekim kontrolleri ihmal edilmemeli ve gerekli önlemlerin alınmalıdır.

Köpeklerde görülen tenya sıklıkla rastlanan iç parazitler arasında yer almaktadır. Hemen hemen bütün yaş gruplarında görülebilir. Başlıca belirtileri arasında kilo kaybı ve ishal yer almaktadır. Genel olarak köpeklerin anüs bölgelerinde bulunan tüylü bölümlerde ve dışkıda görülürler. Tenyalarda korunma yolları arasında aşılanma en önemli rolü oynamaktadır.

Köpeklerdeki kalın bağırsak kurdu da sindirim sistemini önemli ölçüde etkileyen parazit türleri arasında yer alır. Belirtileri arasında halsizlik, ishal, anemi ve kilo kaybı yer almaktadır. Kalın bağırsak kurtlarından korunma yolları arasında da aşılanmanın önemi oldukça büyüktür. Veteriner hekim tarafından teşhis edilmesinin ardından gerekli tedaviye vakit kaybedilmeden başlanmalıdır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3588 kişi izledi