Köpeklerde Güneş Yanıkları

29.06.2016 23:54

Yazın yapılan en büyük yanlışlar arasında köpekleri tıraş ettirmek yer alıyor...

Güneş ışınlarının yakıcılığını tümden arttırdığı şu yaz günlerinde köpek dostlarımız da aynı bizler gibi güneş yanığı yaşam riski ile karşı karşıyadır. Özellikte tıraş olmuş köpeklerde güneş yanıkları ile karşılaşma riski çok daha yüksektir. Köpeklerde güneş yanıklarının oluşmaması için alınabilecek en güzel önlem güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde köpeklerimizi dışarıya çıkarmamaktır.

Beyaz tüylere sahip köpek ırkları güneş ışınlarına karşı çok daha hassas oluyor ve dolayısıyla bu ırklarda güneş yanıkları ile daha fazla karşılaşılıyor. Özellikle uzun süre boyunca dışarıda kalan açık renk ve beyaz tüylü köpeklerin tüm vücutlarında ya da tüylerin seyrek olduğu bölgelerde güneş yanıkları oluşabiliyor.

Tıraş ettirilen köpekler de ne yazık ki güneş ışınlarına karşı savunmasız kalıyorlar ve bu da beraberinde sadece güneş yanıklarını değil cilt kanseri riskini de getiriyor. Bu arada yeri gelmişken şunu d belirtelim; yaz aylarında köpeklerin tüyleri yüzünden sıcakladıkları düşüncesi kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Tüyler, kışın köpekleri soğuktan koruduğu gibi yazın da sıcaktan korunmalarına yardımcı oluyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3578 kişi izledi