Köpeklerde Günlük Su İhtiyacı

03.02.2017 23:49

Köpekler, günlük aldıkları besinin 2,5 katı kadar su tüketmelidir...

Uzmanlar köpeklerin su ihtiyacının günlük yedikleri mamanın 2,5 katı kadar olduğunu belirtiyorlar. Örneğin köpeğiniz günde ortalama 1 kilo kadar kuru mama tüketiyorsa, günlük içmesi gereken su miktarının da 2,5 litre civarında olması gerekiyor. Yaş mama tüketen köpeklerde ise bu oran, yaş mamalarının oldukça su içermesi sebebiyle, daha düşük.

Emziren ve hamile köpekler çokça su tüketirler. Normal şartlar altında bir kilo mama yiyen bir köpek 2,5 litre su tüketirken, hamile ve emziren köpeklerde bu oran 2 ya da 3 katıdır. Köpekler günlük aktivite durumları da tüketmeleri gereken su miktarını belirleyen diğer bir faktördür. Hareketli ve enerjik köpekler çok daha fazla sıvı kaybetmelerinden ötürü, daha fazla su içerler.

Köpeğinizin içtiği suyun tazeliği ve kalitesi de sağlığı için çok önemlidir. Köpekler de, tıpkı titiz dostlarımız kediler gibi, uzun süre beklemiş bir suyu içmek istemeyeceklerdir. Bu sebeple köpeğinizin su kabını her daim temiz ve taze su ile dolu tutmanız sağlığı için önemlidir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3058 kişi izledi