Köpeklerde Mikroçip Uygulaması Zorunlu Mudur?

25.09.2016 23:44

Çalınan ya da kaybolan köpeklerin bulunması için mikroçip taktırmak oldukça önemli...

Köpeklere uygulanan mikroçip uygulamasının öncelikli amacı çalınan ya da kaybolan köpeğin hızlı bir biçimde bulunmasıdır. Bir pirinç tanesinde büyüklüğünde olan ve köpeğinizin derisi altına yerleştirilen çip bir cihaz yardımıyla okunarak yetkili kişinin köpek sahibinin iletişim bilgilerine ulaşılmasına olanak sağlar. Peki, köpeklerde chip uygulaması zorunlu mudur?

Bu uygulama Avrupa Birliği ülkelerinde zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde ise Avrupa Birliği standartları kapsamında yenilenen 5199 sayılı yasanın hayvanların korunmasına yönelik uygulama yönetmeliğince, hayvan sahiplerinin sorumluluk ve görevleri arasında yer almaktadır. İlgili yönetmeliğin 10. maddesinin A ve B bentlerine göre;

• Sahiplenilmiş hayvanların tüm işlemlerinin, mevcut ya da geriye dönük olarak izlenip, denetim altında tutulmalarını sağlamak amacıyla, hayvan sahibi veteriner hekimler aracılığıyla mikroçip uygulamasını yaptırıp hayvanlarını kimliklendirmek ve kayıt altına almakla,

• Mikroçip uygulaması yapılmaması durumunda, söz konusu hayvana ve kendine ait bilgilerle ilgili belediyeye sahipli hayvan kayıt defterine belirtildiği şekilde kayıt yaptırmakla yükümlüdür.

Yukarıda belirtilen yönetmeliğin A ve B bentlerinde yer alan bu bilgiler ışığında çip uygulamasının zorunlu tutulmadığını ancak öncelikli tercih olduğunu söylemek mümkün… Bunun beraberinde yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çalınan veya kaybolan köpeğinizi bulabilmek adına bu yöntemi kullanmakta elbette ki fayda var.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3515 kişi izledi