Köpeklerde Obezite ve Uygun Beslenme

22.08.2016 21:58

Obezite, köpeklerde pek çok sağlık sorununa yol açan ciddi bir rahatsızlıktır...

Obezite tıpkı biz insanlar için olduğu gibi köpekler için de büyük bir sağlık sorunu. Hareketsizlik ve yanlış beslenme ise obezitenin başlıca nedenleri arasında. Bunun yanında bazı hastalıklar da maalesef obeziteye davetiye çıkarabiliyor. Fakat köpeğinizin beslenmeye dayalı bir obezite problemi varsa, onun beslenme rutininde yapacağınız bir takım değişiklikler ve daha hareketli bir yaşam bu probleminizi çözmeye yetecektir.

Obezite Nedir?

Köpeğinizin yaşına ve türüne göre olması gereken normal kilosundan %15 ve daha yukarısına çıkmasına tıbben obezite denilmektedir. Solunum zorlukları, uyuşukluk ve görünür kilo artışı obezitenin başlıca belirtileridir. Köpeğinizi kısırlaştırmadıysanız veya yaşlı bir köpeğiniz varsa obeziteye karşı çok daha dikkatli olmalısınız.

İlk olarak köpeğinizdeki kilo artışının nedenlerini tespit etmelisiniz. Eğer kilo artışının altında başka bir rahatsızlık bulunuyorsa, önce o hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Daha sonrasında ise obezite için uygun bir tedaviye başlanılabilir.

Eğer köpeğinizin obezite probleminin altında yatan neden beslenme alışkanlıkları ise veteriner hekiminize danışarak, köpeğinizin türüne ve kilosuna uygun bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz. Piyasada satılan diyet mamaları kullanabilir veya kendiniz evde köpeğiniz için sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Her köpeğin gereksinim duyduğu günlük kalori miktarı farklıdır. Köpeğinizin günlük olarak alacağı kalori hesaplanmalı ve katiyen aşılmamalıdır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3461 kişi izledi