Köpeklerde Papilloma (Köpek Uçuğu)

10.06.2016 20:27

Uzmanlar, köpeklerde ortaya çıkan bu lezyonları ciddiye almanız gerektiğini belirtiyor...

Papilloma, özellikle bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiş genç ve yavru köpeklerde karşılaşılan viral bir hastalıktır. Köpeklerde görülen papilloma, diğer bir ismiyle köpek uçuğu, genel olarak çok hızlı bir yayılma göstermese de bazı durumlarda ağız içi ve etrafındaki uçukların hızlı bir şekilde çoğaldığı da gözlemlenebiliyor. Ayrıca köpeklerde görülen papilloma, virüs sebebi ile oluşabileceği gibi bazı durumlarda kendiliğinden de ortaya çıkabiliyor.

Köpeklerde oluşan papilloma, ortaya çıktıktan bir süre sonra hayvanın bağışıklık sisteminin bu sorunun üstesinden gelmesiyle kendiliğinden geçiyor. Vakaların çoğunluğunda 3 ay gibi bir süre içinde hastalık kendiliğinden iyileşiyor ve uçuklar ya da siğiller yok oluyor. Ancak bazı durumlarda tedavi uygulanması gerekebiliyor.

Bazı vakalarda uçuklar hızlı bir şekilde ve özellikle köpeğin boğazına doğru yayılabiliyor. Boğaza doğru yayılan vakalarda uçuklar hayvanın yemek yemesini, yutkunmasını ve nefes almasını güçleştirebiliyor. Bu sebeple köpeğinizin ağzında ya da ağız çevresinde siğilimsi ya da uçuk benzeri oluşumlar fark ettiğinizde, kendiliğinden iyileşmesini beklemektense bir veteriner hekime başvurmanız, hastalığın ilerlemesini ve ciddi sonuçlar doğurmasını engelleyebiliyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3609 kişi izledi