Köpeklerde Yaşanan Diş Dökülmesi

17.09.2016 23:58

Diş dökülmesi, yavru köpekler için normal bir durum olarak görülse de, yetişkin köpeklerde ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir...

Köpeklerde yaşanan diş dökülmesi yavruluk döneminde normal durumdur. Yavru köpeklerin süt dişleri dökülür ve onların yerine yeni yetişkin dişleri çıkar. Fakat bunun dışında, yetişkinlik döneminde yaşanan diş dökülmeleri son derece ciddi bir problem olarak görülmelidir.

Yavru köpeklerde yaşanan diş değiştirme 3,5’tan 8 aylığa kadar oldukları süre içerisinde gerçekleşir. Bu süre içerisinde yavrular süt dişlerini dökerler ve yerlerine yetişkinlik dişleri çıkar. Bu dişler sonrasında dökülmez, yani köpekler hayatlarının sonuna kadar bu dişlerle yaşarlar. Yavru köpeklerin mobilyaları ya da evdeki diğer eşyaları kemirmelerinin nedeni de diş değiştirme dönemlerinde dişlerinin oldukça kaşınmasıdır. Bu sebeple yavru köpeklerin diş değiştirme süreçleri bitinceye dek kemirebilecekleri eşyaları ortadan kaldırmak gerekir. Diş değişimi döneminde yavru köpekleri için özel üretilmiş ürünleri kullanmak da faydalı olacaktır. Yavru köpeklerin dişlerini kaşımaları için üretilmiş oyuncaklar almak dişlerini kaşımalarına ve rahatlamalarına yardım eder.

Eğer yetişkin bir köpeğinizin dişleri dökülüyorsa ortada tehlikeli bir durum var demektir. Köpeğin ağzında yara olması, diş etlerinde bir problem olması, ağız bölgesine darbe alması ya da dişlerinin çürük olması diş dökülmesine sebep olabilir. Köpeklerde diş dökülmesine neyin sebep olduğunu anlamanın en iyi yolu bir veteriner hekime başvurmaktır. Veteriner hekiminiz köpeğinizi muayene ederek dişlerindeki sorunu teşhis edebilir ve bu sağlık sorununu ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulayabilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3532 kişi izledi