Köpeklerde Yemek Yerken Görülen Saldırganlık

26.09.2016 18:45

Köpekler yemek yerken neden saldırganlaşır?

Köpeklerin yemek yedikleri sırada ona yaklaştığınız zaman hırlamalarına ya da agresif tavırlar sergilemelerine şahit olmuşsunuzdur. Bu tip davranışlar köpek sahipleri tarafından anlam verilemeyen davranışlar arasında yer alır. Bunun en basit nedeni köpeğinizin yemek yerken sizi bir tehdit olarak algılamasıdır.

Köpekler yemek yedikleri zamanlarda etraflarında olan diğer canlıları bir tehdit olarak kabul ederler. Havlayarak, saldırgan tavırlar göstererek ya da yalnızca hırlayarak o yemeğin sadece kendilerini ait olduğunu anlatmaya çalışırlar. Kısacası yemeğinin başındaki liderin o olduğunu göstermeye çalışırlar. İlerleyen durumlarda ise yemek yerken ortaya çıkan saldırganlık ciddi sorunlara yol açabilir. Bu davranışların vakit kaybedilmeden üstesinden gelmek gerekir.

Köpeklerin yemek yerken saldırgan davranışlar sergilemelerinin en basit nedenini söylemiştik. Ancak bu davranışların altında başka sebepler yatıyor da olabilir;

• Köpeğiniz sizi bir tehdit olarak algılıyor olabilir. Yemeğini ondan alacağınızı düşünerek korumacı ve saldırgan bir tavır takınabilir.

• Köpeğiniz sizi kötü görüyor olabilir. Bu durumda onun önünden sevdiği bir eşyasını aldığınız zaman da size karşı korumacı olacaktır. Aynı durum yemek yerken de geçerlidir. Bu sebeple sizi yemeğine yaklaştırmak istemeyerek hırçınlaşabilir.

• Köpeğiniz bir daha ne zaman yemek yiyeceğini bilmediğinden yemeğini koruma durumuna geçmiş olabilir.

• Köpeğinizle aranızda yeterli bir iletişim kuramadığınız zaman, yemek yerken kendisine yaklaşmanızın zararsız bir davranış olmadığını ona anlatamazsınız. Bunun tehlikeli bir davranış olduğunu düşünen köpeğiniz bu alışkanlığına devam eder.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3538 kişi izledi