Köpeklere Aspirin Vermek Doğru Mu?

02.12.2016 23:08

Veteriner hekiminize danışmadan köpeğinize hiçbir ilaç vermeyin!

İlk olarak şunu belirtelim; evet, köpeklerde görülen çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde beşeri yani insanların kullanımı için üretilmiş ilaçlar zaman zaman kullanılabiliyor, ancak bu ilaçların hangi ilaçlar olduğu, hangi rahatsızlıklarda hangi ilacın kullanılmasının gerektiği gibi konulara karar verebilecek tek kişi elbette ki veteriner hekimler.

Aspirin biz insanların hemen hemen her hastalık için aldığı ilaçlardan bir tanesi. Aslında bu, biz insanlar için de doğru bir davranış değil, zira bizlerin de ilaç kullanımı için hekimlere danışması en doğrusu. Yani sizin için de hemen bir aspirin almak yerine doktorunuza giderek onun vereceği ilaçları kullanmanız en doğrusu olacaktır. Fakat söz konusu köpekler olduğu zaman durum bundan çok daha ciddi… Bir yeri ağrıyor ya da ateşi var diye köpeğinize vereceğiniz bir aspirin dostunuz zehirlenmesine yol açabiliyor! Kısacası “Köpeklere aspirin verilir mi?” sorusunun cevabı koskocaman bir HAYIR!

Köpeklere yalnızca aspirin değil parasetamol içeren hiçbir ilacın verilmemesi gerekiyor. Çünkü bu ilaçlar da aynı aspirin gibi köpeklerde zehirlenmelere yol açıyor. Yazımızı, köpeğinize hiçbir koşulda bir veteriner hekimin tavsiyesi haricinde ilaç vermemeniz gerektiğini tekrarlayarak bitirelim…
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3573 kişi izledi