Köpeklere Uygulanan Kulak Kesimi İşlemi

25.11.2016 23:11

Bir hayvanın görüntüsünü kendi estetik algımıza göre değiştirmeye çalışmak insanlığa da hayvanseverliğe de yakışmaz!

Köpeklerin kulaklarını kesmenin tıbbi mecburiyet haricinde hiçbir gerekçesi olamaz ve bu tıbbi mecburiyet durumuna karar verebilecek tek yetkili de elbette ki veteriner hekimlerdir. Köpeğinizin kulağında ciddi bir yaralanma ya da her hangi bir rahatsızlık varsa ve başka hiçbir tedaviyle çözüm bulunamadıysa bir veteriner hekim tıbbi bilgisine dayanarak ve ilk önce olarak köpeğin genel sağlık durumunu göz önünde tutarak kulak kesme işleminin uygulanmasına karar verebilir. Ancak veteriner hekimler böyle bir kararı ancak ve ancak gerekli gördükleri durumlarda verirler. Bunun haricinde bir köpeğin ne kuyruğunu ne de kulaklarını kesmezler. Kaldı ki veteriner hekimlerin mecburiyet haricinde bu işlemi yapması ülkemizde de yasal değildir.

“Ben köpeğimi çok seviyorum ancak kulakları hoşuma gitmiyor bu sebeple kestirmek istiyorum…” gibi bir yaklaşım ne hayvanseverliğe ne de insanlığa asla yakışmaz. Hayvanları kendi estetik anlayışına göre değiştirmeye çalışan kişiler hayvan sever değil “canidir”.

Türkiye’de 19 Haziran 2014 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda hayvanlara tıbbi mecburiyetler haricinde her türlü cerrahi müdahalede bulunulması yasaklanmış ve yapanlara ve yaptıranlara da cezai yaptırım uygulanması öngörülmüştür. Kanunun K bendinde “Tıbbî gerekçeler hariç hayvanlara ya da onların ana karnındaki yavrularına veya havyar üretimi hariç yumurtalarına zarar verebilecek sunî müdahaleler yapmak, yabancı maddeler vermek” yasak olarak tanımlanmıştır ve bu durumlarda cezai yaptırım uygulanacağı da açıkça belirtilmiştir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3732 kişi izledi