Köpeklere Yemek Sonrasında Egzersiz Yaptırılmalı Mı?

26.06.2016 23:52

Köpekler doğada yalnızca avlandıkları zamanlarda koşarlar...

Köpek bakımında eksiksiz davranabilmek için ilk olarak bu hayvanların doğasına, doğada nasıl hareket ettiklerine odaklanmak gerekir. Köpekler vahşi doğada avlarını yakalayabilmek adına koşarak egzersiz yaparlar. Bu da şu anlama gelir; köpek dostlarımız açken koştururlar ve avlarını yakalayarak beslenmelerinin ardından bir sonraki ava kadar egzersiz yapmazlar.

Yemek yedikten sonra egzersiz yaptırılan köpeklerde mide kendi etrafında tam tur dönebilir ve mide çıkışı ile girişi tıkanabilir. Bu durum midenin içindekiler köpeğin midesinin delinmesine, damarların, iç organların basınç altında kalmasına sebep olabilir ve bununla da kalmayıp dolaşım sorunlarına yol açabilir.

Yemek sonrasına egzersiz yaptırılan köpeklerde oluşan ve yukarıda belirtmiş olduğumuz durumların köpek sahipleri tarafından fark edilebilecek en önemli semptomu solunum güçlüğüdür. Bunun yanı sıra yürüyüşte bozulma,, normalin üzerinde salya akıntısı, kusmaya çalışma, huzursuzluk ve karında oluşan şişlik de yine bu durumların belirtisi olarak sayılabilir.

Kısacası “Köpeklere yemekten sonra egzersiz yaptırılır mı?” sorunun cevabı kesinlikle ‘Hayır’dır. Yukarıda belirtilen durumları müdahale edilmediği takdirde ise bu rahatsızlıklar ölümle sonuçlanabilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3382 kişi izledi