Köpeklerin Beslenme İhtiyaçlarıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

11.08.2016 20:06

Uzmanlar, köpek dostlarımızın sağlığı için beslenme konusunun önemine dikkat çekiyor...

Köpekler insanların tükettiği yiyeceklere benzer besinleri tükettiklerinden ‘omnivor’, yani hem otçul, hem etçil olarak adlandırılır. Ancak her köpek türünün kendilerine ait farklı beslenme ihtiyaçları vardır. İnsanların beslenme konusunda bilinçsizce davranması ve hata yapması bu sevimli dostlarımızın sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir, bu durum pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarabilir. İmmün sistem bozuklukları, kas ve iskelet gelişim eksikliği ve tüy yapısında bozukluk bu rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Köpeklerin insan beslenmesine kıyasla çok daha fazla ‘taurine’ ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaç köpekler için büyük önem arz etmektedir. Taurin, beyin ve sinir sistemindeki potasyum ve kalsiyum dengesinin düzenlenmesinde yardımcı olur. Hayvanlarda, kalp kası miyopatisini önleme, görme ve reproduktif gelişmede büyük rol oynar.

Köpek bakımında beslenme ihtiyacı kadar önemli bir diğer konu da enerji ihtiyacıdır. Enerji ihtiyacının yeterli ölçüde karşılanıp karşılanmadığını anlamanın en iyi yolu köpeği belirli aralıklarla tartıp, normal ağırlık sınırları içerisinde kalmasını sağlayacak şekilde yiyeceklerini azaltmak ya da çoğaltmaktır. Fazla yiyecekler yağlanmaya yol açarak köpeklerin aktivitesini etkileyebilir ve sağlığına zarar verebilir. Bu sebeple uzmanların “Evde bakılan köpeklerin kilosuna, yaşına ve cinsine göre bir mama tercih edilmeli ve besin ihtiyaçlarına dikkat ederek ev yapımı bazı mamalarla takviye yapılmalı.” uyarıları dikkate alınmalıdır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3451 kişi izledi