Köpeklerin Bir Şey Koklarken Tek Patilerini Kaldırmalarının Sebebi Nedi?

29.08.2016 22:07

Bu hareket tipik bir av köpeği davranışıdır...

Köpekler binlerce senedir yanı başımızda bizlerle iç içe yaşıyorlar fakat ne yazık ki biz insanlar bazı zamanlar onları anlamak için yeterli çabayı göstermiyoruz. Aslında köpek dostlarımız gerek havlayarak ya da başka türlü sesler çıkararak, gerekse vücut dillerini kullanarak bizlere birçok şey anlatırlar. Dostlarımızı daha iyi tanımak adına köpeklerin beden dili hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak bu tatlı canlıları anlamak için harika bir kapı aralıyor bizlere. Köpeklerin sergilediği pek çok davranışın ne anlama geldiğini insanlar olarak zaman içinde öğrendik, ancak bu onların tüm davranışlarının anlamını bildiğimiz anlamına da gelmiyor tabi ki. Köpeklerin (pek sık olmamakla birlikte) yaptığı hareketlerden bir tanesi de bir şey koklarken ön patilerini kaldırmaktır.

Köpeklerin bir şey kokladıkları sırada ön patilerini kaldırması o noktaya konsantre olduklarını gösterir. Yani köpekler dikkatlerini çeken bir koku aldıklarında ve bir noktaya dikkat kesildiklerinde bu davranışı sergilerler. Köpekler aldıkları kokunun neye ait olduğunu daha iyi anlayabilmek adına tüm dikkatlerini buraya verirler ve bu sırada da istemsiz olarak ön patilerini kaldırma hareketini yaparlar.

Yani ‘Köpekler niçin bir şey koklarken ön patilerini kaldırırlar?’ sorusunun cevabı köpeğin dikkatini toplamış olduğu için bu hareketi sergilediğidir. Bu arada belirtmeden geçmeyelim; Bu hareket özellikle de av köpeklerinin tipik hareketlerinden bir tanesidir. Av köpekleri avlarının kokusu aldıklarında kokunun tam olarak hangi hayvandan ve nereden geldiğini anlamak adına dikkat kesildiklerinde ön patilerini kaldırıp, havayı koklarlar.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar