Köpeklerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

08.01.2017 20:09

Sevimli dostlarımızın tüyleri sizi yanıltmasın...

Köpeklerle ilgili en yanlış fikirlerden biri de bu canlıların kürklerinden dolayı soğuk havalarda üşümediğidir. Halbuki köpekler de bizler gibi üşürler. Hatta bazı ırklar soğuya diğerlerine nazaran çok daha dayanıksızdır. Köpeğinizin üşüyüp üşümediğini anlamak ise çok zor değildir. Fakat ilk olarak köpeğinizin üşümediğine dair aklınızdaki bu yanlış fikrin kaldırılması gerekir.

Köpeklerde Üşüme Belirtiler


Yine tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de titreme, üşümenin en belirgin ve en bilinen belirtilerindendir. Eğer köpeğiniz soğuk bir alanda titremeye başladıysa bu çokça üşüyor demek ki ve yapmanız gereken şey vakit kaybetmeden dostunuzu sıcak bir yere almaktır. Köpeklerde üşüme sonrası meydana gelen diğer belirtiler ise şu şekildedir;

• Hapşırma
• Burun akıntısı
• Vücut ısısında düşme

Hem evde hem de bahçede yaşayan köpekleri kış mevsiminde soğuk havalardan korumak çok önemlidir. Bu sebeple ev içerisinde yaşayan köpeklerin kış aylarında sıcak ortamda bakılması, bahçede yaşayan köpeklerin de yine soğuklarda, sıcak alanlara alınması gerekmektedir. Sokak hayvanlarının da apartmanlara sığınmalarına izin verilmesi ve yeterli miktarlarda beslenmeleri vücut ısılarını korumalarına yardımcı olacaktır.

Şayet köpeğiniz tüysüz ya da küçük ırk bir hayvansa bu durumda evcil hayvan dükkanlarında satılan köpek giysilerinden almanız doğru olacaktır. Ancak köpek giysileri konusunda dikkat edilmesi geren nokta, giysinin köpeğiniz için çok dar ya da bol olmaması ve cildinin nefes almasını sağlayacak doğal kumaşlardan üretilmiş olması gerektiğidir. Ayrıca köpeğin giysisini çıkarmadan günlerce bu kıyafetlerin giydirilmesi de asla doğru değildir. Doğru olan, giysiyi soğuk havalarda dışarı çıkarken giydirmek ve eve gelindiğinde çıkarmaktır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3435 kişi izledi