Mudi Köpek Irkı ve Özellikleri

12.07.2016 19:03

Mudi köpek türünün özelliklerini birlikte yakından inceleyelim...

Hakkında bilinen pek fazla şey olmamakla birlikte geçmişleri yüz yıl kadar öncesine dayanan ve kendi kendine türedikleri tahmin edilen Mudi türü köpekler, günümüzde genel olarak Macaristan’da yaşarlar ve bu ülke dışında pek yaygın olarak görülmezler.

Oldukça güçlü ve cesur hayvanlar olan Mudi türü köpekler kurt ve vahşi domuz gibi hayvanlara karşı korku duymazlar ve gerektiğinde bu vahşi hayvan türleriyle kavgaya dahi tutuşabilirler. Bu kavgalardan galip ayrılabilecek kadar güçlü bir ırk olan bu köpekler, bu tip özellikleri doğrultusunda eğitilmişlerdir. Mudi cinsi köpeklerin eğitim alanları ise kısaca şu şekildedir;

• Vahşi hayvan ve fare avı
• Bekçi köpeği
• Büyük ve küçükbaş hayvan sürülerini kontrol etme

Genellikle beyaz, geri ve parlak siyah renklere sahip bu ırk, çoban köpeği ailesine aittir ve günümüzde daha çok bekçi ve çoban köpeği olarak görülmektedir. Oldukça insan canlısı olmalarına rağmen bir aile köpeği olarak evde beslenmeleri pek de uygun değildir. Ortalama 11-15sene arasında bir ömre sahip olan Mudi türü köpekler 8-13 kg ağırlığında ve 35-47 cm uzunluğundadırlar.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3577 kişi izledi