Neapolitan Mastiff Türü Ve Özellikleri

05.10.2016 19:59

Neapolitan Mastiff türü köpeklerin özelliklerini yakından inceleyelim...

Napoliten Mastif (diğer bir adıyla İtalyan Mastifi) 61-79 cm yüksekliği ve dişilerde 50, erkeklerde ise 68 kiloya varan ağırlığı ile en büyük köpek türleri listesinin ilk sıralarında yer alır. Bu türe ait köpekler aynı zamanda dünyanın en çok sevilen köpeklerinden bir tanesidir. Bunda iri gövdesini kaplayan sarkık derisinin ve güzel suratının bu köpeğe kattığı sevimli görünümün rolünün de büyük olduğunu belirtmeliyiz. Bu türe köpeklerin renkleri çoğunlukla kurşuni siyah ve kahverengidir. Bazı durumlarda açık kahverengi ve ayak bölgeleri beyaz lekeli olanlar da görülebilir. İtalyan Mastiflerin tüyleri kısadır ve ortalama yaşam süreleri 8-10 yıl arasındadır.

Çoğu insan için bu köpeklerin iri yapıları korkutucu olabilir. Oysaki Napoliten Mastif heybetli görünüşüne karşın saldırganlıkla uzaktan yakından alakası olmayan ve son derece uysal bir karaktere sahip olan bir köpek türüdür. Sevecen karakteriyle tanınan Napoliten Mastif köpekler için tam bir aile köpeği tanımını kullanmak çok da yanlış olmaz. Zira Napoliten Mastif tüm aile üyelerinin yanı sıra çocuklarla da arkadaşça ilişkiler kurabilme yeteneğine sahiptir.


Napoliten Mastifler kısa tüylü olduklarından tüy bakımının haftada birkaç kez düzenli tarama ile yapılması yeterli olacaktır. Tüm diğer köpek türleri gibi Napoliten Mastiflerin de egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır. Şehir ve apartman hayatına gayet kolay uyum sağlayan bu sevimli köpekleri her gün egzersiz yaptırmak ve yürütmek sağlıklarını korumalarını sağlayacaktır. Bu arada aşırı sıcak günlerde çok fazla egzersiz yaptırılmasının kesinlikle tavsiye edilmediğini de yeri gelmişken belirtelim…
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3398 kişi izledi