Sarımsağın Köpekleri Pireden Koruduğu Doğru Mu?

17.07.2016 18:09

Sarımsak, köpekler için toksik bir yiyecektir...

Özellikle yaz ve bahar aylarında yoğunlaşan dış parazitler köpeklerimizin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkiler. Bir köpekte kene ve pire gibi parazitlerin varlığı köpeğin sürekli kaşınmasına sebep olurken, parazitin varlığının yoğunluğuna bağlı olarak kansızlık gibi ciddi rahatsızlıklara da yol açabilir. Bu sebeple köpek bakımının en önemli noktalarından bir tanesi de dış parazitlerle mücadeledir. Gelelim ‘Sarımsak köpekleri pireden korur mu?’ sorusunun yanıtına…

Halk arasında yaygın bir şekilde dolaşan ‘sarımsak köpekleri pireden korur, köpeklere bu sebeple sarımsak yedirmek gerekir’ iddiası kesinlikle gerçeği yansıtmaz. Köpeğe sarımsak yedirmenin köpeği pirelerden korumak gibi bir etkisi söz konusu bile değildir. Sarımsak, köpekleri pireden korumadığı gibi, tüylü dostlarımız için sağlıklı bir yiyecek de değildir. Bir köpeğin fazla miktarda sarımsak yemesi kırmızı kan hücrelerinde yıkıma yol açacağından anemi durumunun ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Yeri gelmişken belirtelim; Ev yemeklerinde bulunan soğan ve sarımsak da köpekler için sağlıklı değildir ve aynı şekilde anemi, yani kansızlığa yol açabilir. İçerisinde sarımsak ya da soğan olan hiçbir yiyeceğin köpeklere verilmesi doğru değildir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3452 kişi izledi