Sokak Köpeklerinin Eğitimde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

10.10.2016 22:17

Bir sokak köpeğinin eğitimi, petshoptan alınan bir köpeğin eğitimi ile aynı olmayabilir...

Evde doğmuş bir köpeği sahiplendiğinizde ya da bir petshop’tan köpek aldığınızda, ki eğer yaşı da küçükse eğitim süreci normal ve pozitif eğitim teknikleri yardımıyla kolay bir şekilde tamamlanacaktır. Fakat söz konusu bir sokak köpeği ise durum oldukça farklı bir boyut kazanabilir.

Sokak köpekleri, sokaklarda maruz kaldıkları acımasız yaşam koşulları sebebi ile ve ne yazık ki insanların onlara karşı olan acımasız davranışları yüzünden çeşitli travmalar yaşamış, insanlara güvenlerini tamamen kaybetmiş ve ruhsal sağlıkları zarar görmüş olabilir. Sizin iyi niyetli ve sevgi dolu yaklaşımınız onların size hemen güvenmeleri için ne yazık ki yeterli olmayabilir. Nispeten genç yaşta ya da yavru bir sokak köpeğinin size alışması, eğitimi ve ev yaşamına adapte olabilmesi daha kolaydır. Yavru bir köpeğin zihni daha berrak ve boş olacağından köpek eğitimi tekniklerine çok daha sağlıklı ve hızlı tepkiler verecektir.

Eğer yetişkin bir sokak köpeğini sahiplendiyseniz ve hayvanın çeşitli davranış bozuklukları mevcutsa, bir uzmandan yardım almanız çok daha doğru olacaktır. Zira davranış bozukluğu çeken bir köpeğin ilk olarak yaşadığı travmayı atlatması gerekmektedir. Bundan sonra yeniden insanlara güvenerek verilecek eğitimi alabilecek zihinsel duruma kavuşması gerekmektedir. İlk etapta doğru şekilde rehabilite edilen köpeğin daha sonraki eğitim sürecine normal eğitim teknikleri ile devam edilebilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3419 kişi izledi