Yaşlı Köpeklerde Beslenme

07.09.2016 23:02

Yaşlı köpekler nasıl beslenir? Beslenmelerinde nelere dikkat edilmesi gerekir?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yaş ilerledikçe beslenme biçiminin değiştirilmesi gerekmektedir. Köpeklerimizin yaşlandıkça kas dokuları azalır ve yağ dokuları artar. Yaşı ilerlemiş köpeklerde bir beslenme rutini oluşturulurken bunlar göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardır.

Yaşlı köpeklerde zamanla hareket eskiye nazaran önemli ölçüde azaldığı için obezite riski de yükselir. Bunun önüne geçebilmek adına öğünler günde iki sefer olacak şekilde azaltılmalıdır. Bu iki öğün de sindirilebilmesi kolay besinlerden oluşmalıdır. Besinleri mümkün olduğunca da bölmeniz gerekmektedir. Aksi halde köpeğinizde kabızlık sorunu baş gösterebilir ve bununla beraber diğer sağlık sorunları da meydana gelebilir.

Köpeğiniz için gerekli mineral ve vitamin takviyesini bir veteriner hekim gözetiminde yapmanız gerekmektedir. Yaşlılığın getirmiş olduğu nedenlerden ötürü karaciğer işlevini eskisi kadar yerine getiremediği için köpeğinizin vücudunun depoladığı vitamin oranı da azalacaktır. Köpeğinizin bu vitamini tükettiği besinlerden alması oldukça önemlidir.

Köpeğinizin yaşı ilerledikçe evde hazırlanan yemekler yağ, vitamin ve protein açısından fazlalık ya da tam tersine eksiklik gösterebilir. Her iki durumda da köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkilenebilir. Bu gibi durumları önlemek için yaşlı köpek maması diye adlandırılan ‘senior mama’ köpeğinizin beslenmesinde en güvenilir yöntem olacaktır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3790 kişi izledi